واکسن کرونا | آخرین اخبار ساخت واکسن کرونا Covid-19 | فرآیند تست واکسن |انواع واکسن های تولید شده

Covid-19

Covid-19

بیماری همه گیر Covid-19 یکی از بزرگترین چالش هایی است که پزشکی مدرن تاکنون با آن روبرو بوده است. پزشکان و دانشمندان در تلاش اند تا درمان ها و داروهایی را پیدا کنند که می تواند جان افراد آلوده را نجات دهد و حتی ممکن است در وهله اول از ابتلا به آنها جلوگیری کند.

در دسترس بودن یک واکسن ایمن و مؤثر برای COVID-19 به عنوان یک ابزار اضافی برای کمک به کنترل بیماری همه گیر شناخته شده است. در عین حال، چالش ها و تلاش های لازم برای توسعه سریع ، ارزیابی و تولید این مقیاس بسیار زیاد است. سازمان بهداشت جهانی، در تلاش است تا بسیاری از واکسن ها را ارزیابی کند، زیرا نمی توان پیش بینی کرد که چه تعداد از این موارد قابل استفاده خواهند بود.

محققان در سراسر جهان در حال تولید بیش از ۱۶۵ واکسن علیه کرونا COVID-19 هستند، و ۳۱ واکسن در مرحله آزمایش های انسانی قرار دارند. واکسن ها معمولاً قبل از وارد به بخش کلینیکی به سال ها تحقیق و آزمایش نیاز دارند، اما با توجه به شرایط پاندمی ایجاد شده، دانشمندان برای تولید یک واکسن ایمن و مؤثر تا سال آینده مسابقه می دهند.

 کار تولید واکسن ویروس کرونا COVID-19 در ماه ژانویه با رمزگشایی ژنوم SARS-CoV-2 آغاز شد.اولین آزمایشات ایمنی واکسن در انسان در ماه مارس آغاز شد، اما راه پیش رو نامشخص است.

برخی از درمان ها ناکام خواهند ماند و برخی دیگر نیز ممکن است بدون نتیجه مشخص به پایان برسند.اما تعداد معدودی ممکن است در تحریک سیستم ایمنی بدن برای تولید آنتی بادی های مؤثر در برابر ویروس موفق شوند. در اینجا وضعیت تمام واکسن هایی که در انسان به آزمایشات رسیده اند، همراه با مجموعه ای از واکسن های امیدوار کننده که هنوز درمراحل سلولی یا حیوانات آزمایشگاهی به سر می برند، ارائه می شود.

چرخه توسعه واکسن

فرآیند تست واکسن: ( چرخه توسعه واکسن، از آزمایشگاه تا کلینیک)

Pre Clinical Testing

مرحله پری کلینیکال (Pre Clinical Testing) :

 در این مرحله دانشمندان واکسن را به حیواناتی مانند موش یا میمون می دهند تا ببینند

که آیا پاسخ ایمنی ایجاد می کند یا خیر.

مرحله اول آزمایش های ایمنی (PHASE 1 SAFETY TRIALS):

 دانشمندان واکسن را به تعداد کمی از افراد می دهند تا ایمنی و دوز واکسن را آزمایش کنند و همچنین تأیید کنند که سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند یا خیر.

مرحله دوم آزمایش های گسترده (PHASE 2 EXPANDED TRIALS):

 دانشمندان واکسن را به صدها نفر که به گروههایی مانند کودکان و افراد مسن تقسیم می شوند، می دهند تا ببینند آیا واکسن در آنها متفاوت عمل می کند یا خیر. این آزمایشات بیشتر ایمنی و توانایی واکسن را در تحریک سیستم ایمنی بدن آزمایش می کنند.

مرحله سوم آزمایشات اثربخشی (PHASE 3 EFFICACY TRIALS) :

دانشمندان واکسن را به هزاران نفر می دهند و منتظرند ببینند که چه تعداد از افراد در مقایسه با داوطلبانی که دارونما دریافت کرده اند، آلوده می شوند. این آزمایشات می تواند تعیین کند که آیا واکسن در برابر تاج ویروسی  محافظت می کند یا خیر.

دانشمندان واکسن را به هزاران نفر می دهند و منتظرند ببینند که چه تعداد از افراد در مقایسه با داوطلبانی که دارونما دریافت کرده اند، آلوده می شوند. این آزمایشات می تواند تعیین کند که آیا واکسن در برابر تاج ویروسی  محافظت می کند یا خیر.در ماه ژوئن، F.D.A.(سازمان جهانی دارو و غذای آمریکا) اعلام کرد که واکسن ویروسکرونا برای محافظت از حداقل ۵۰٪ از افراد واکسینه شده باید مؤثر باشد.

علاوه بر این، آزمایشات فاز ۳ به اندازه کافی در مقیاس بزرگ هستند تا شواهدی از عوارض جانبی نسبتاً نادر را نشان دهند که ممکن است در مطالعات اولیه از دست رفته باشد.

مرحله تأیید شده (Approve):

 تنظیم کنندگان و تایید کنندگان واکسن در هر کشور نتایج آزمایش را بررسی می کنند و تصمیم می گیرند واکسن را تأیید کنند یا خیر. در طی یک بیماری همه گیر، واکسن ممکن است مجوز استفاده اضطراری را قبل از تأیید رسمی دریافت کند.

هنگامی که واکسن مجاز شد، محققان همچنان افرادی را که واکسن دریافت می کنند ، نظارت می کنند تا از ایمنی و کارآمد بودن آن اطمینان حاصل کنند.

فازهای ترکیبی:

 راه دیگر برای سرعت بخشیدن به پیشرفت واکسن، ترکیب مراحل است. برخی از نمونه های واکسن کرونا اکنون در آزمایشات فاز ۱/۲ قرار دارند، به عنوان مثال،واکسن هایی که برای اولین بار روی صدها نفر آزمایش می شوند. (توجه داشته باشید که یک مرحله آزمایشی فاز ۱/۲  به عنوان فاز ۱ و فاز ۲ حساب خواهد شد.)

انواع واکسن کرونا تولید شده برای جلوگیری از ابتلا

واکسن هایی که از یک یا چند ژن از ویروس کرونا استفاده می کنند تا پاسخ ایمنی را تحریک کنند.

Moderna شرکتی است که برای تولید پروتئین های ویروسی در بدن، واکسن هایی را بر اساس RNA پیام رسان (mRNA) تولید می کند. این مجموعه هنوز واکنسی را وارد بازار نکرده اند. حمایت مالی دولت برای  تلاش های مدرنا را در تولید واکسن کرونا نزدیک به ۱ میلیارد است.

آنها با همکاری مؤسسات ملی بهداشت(National Institutes of Health)، دریافتند که این واکسن از میمون ها در برابر تاج ویروسی محافظت می کند.

در ماه مارس، این شرکت اولین واکسن کرونا را در مرحله آزمایشات انسانی قرار داد که نتایج امیدوار کننده ای به همراه داشت، پس از انجام مطالعه فاز ۲، آن ها آزمایش فاز ۳ را در ۲۷ ژوئیه راه اندازی کردند.در مرحله آخر، تعداد ۳۰،۰۰۰ افراد سالم در حدود ۸۹ منطفه در سراسر ایالات متحده آمریکا ثبت نام می کنند.

در ۱۱ آگوست ، در صورت اثبات ایمنی و مؤثر بودن واکسن، دولت در ازای ۱۰۰ میلیون دوز ۱.۵ میلیارد دلار اضافی به این شرکت اعطا کرد.

در ماه ژوئیه، شرکت مودرنا در مورد برخی از فناوری واکسن خود، ثبت اختراع از دست داد. ماه بعد ، این شرکت اظهار داشت که نمی توان مطمئن بود که اولین کسی است که ثبت اختراع درمورد واکسن کرونا انجام داده است.شرکت آلمانی BioNTech با Pfizer مستقر در نیویورک به همراه شرکت سازنده مواد دارویی چینی Fosun Pharma، برای تولید واکسن mRNA وارد همکاری شد.

در ماه مه آن ها فاز ۱/۲ را  در تولید واکسن ویروس کرونا Covid-19 ، آغاز کردند. در بدن داوطلبان آنتی بادی علیه SARS-CoV-2 و همچنین سلولهای ایمنی به نام سلولهای T تولید شد که به ویروس پاسخ می دادند. برخی از داوطلبان عوارض جانبی متوسطی از قبیل اختلال خواب و اختلال در بازوها را تجربه کردند. در تاریخ ۲۷ ژوئیه، این شرکت ها از آغاز مرحله آزمایشی فاز ۲/۳ با ۳۰،۰۰۰ داوطلب در ایالات متحده و سایر کشورها از جمله آرژانتین، برزیل و آلمان خبر دادند.

دولت ترامپ مبلغ ۱.۹ میلیارد دلاری را برای ۱۰۰ میلیون دوز که تا ماه دسامبر تحویل داده شود و گزینه ای برای دستیابی به ۵۰۰ میلیون دوز بیشتر باشد را اعطا کرد.

در همین حال، ژاپن برای ۱۲۰ میلیون دوز معامله کرد. در صورت تصویب، Pfizer گفته است که آن ها انتظار دارند تا پایان سال ۲۰۲۱ بیش از ۱.۳ میلیارد دوز واکسن خود را در سراسر جهان تولید کنند.زیدوس کادیلا (Zydus Cadila)، تولید کننده واکسن هندی، آزمایش واکسن مبتنی بر DNA را در ماه ژوئیه آغاز کرد و به دومین شرکت تولید کننده واکسن ویروس کرونا در هند تبدیل شد که پس از Bharat Biotech وارد مسابقه تولید واکسن Covid-19 شد.

آنها فاز ۲ را در ۶ آگوست آغاز کردند.در ماه مارس ، دولت ترامپ به طور ناموفق تلاش کرد تا شرکت CureVac را تحریک کند تا تحقیقات خود را از آلمان به ایالات متحده منتقل کند. در ماه ژوئن، این شرکت آزمایش فاز ۱ واکسن mRNA خود را راه اندازی کرد، و در ماه اوت فاز ۲ را ثبت کرد.

این شرکت گفت که تأسیسات آلمانی این شرکت می تواند صدها میلیون واکسن در سال ایجاد کند.محققان امپریال کالج لندن(Imperial College London) واکسن RNA خود تقویت کننده (self-amplifying” RNA vaccine) را تولید کرده اند که باعث تولید پروتئین ویروسی برای تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.

آنها آزمایشات مرحله ۱/۲ را از ۱۵ ژوئن آغاز کردند و با Morningside Ventures برای تولید و توزیع واکسن از طریق یک شرکت جدید به نام VacEquity Global Health همکاری کرده اند. محققان انتظار دارند که بدانند آیا واکسن COVID-19 تا پایان سال مؤثر است یا خیر.در تاریخ ۳۰ ژوئن، شرکت بیوتکنولوژی ژاپنی AnGes اعلام کرد که آزمایش های مرحله ۱ بر روی واکسن مبتنی بر DNA را که با همکاری دانشگاه اوزاکا و تاکارا بیو ساخته شده است، آغاز کرده است.

شرکت مستقر در کالیفرنیا Arcturus Therapeutics و دانشکده پزشکی Duke-NUS در سنگاپور واکسن mRNA تهیه کرده اند. طراحی “تکثیر” مولکولهای موجود در واکسن منجر به واکنش ایمنی شدیدی در آزمایشات حیوانات شد. در ماه اوت ، آنها یک آزمایش فاز ۱/۲ را در بیمارستان عمومی سنگاپور آغاز کردند.کمپانی آمریکایی Inovio واکسن های مبتنی بر DNA تولید کرده است که با استفاده از پالس های برقی از یک دستگاه دستی، به پوست منتقل می شوند.

آنها در آزمایشات بالینی برای تعدادی از بیماری ها واکسن دارند و در ماه ژوئن داده های موقت از آزمایش فاز ۱ در مورد COVID-19 را اعلام کردند. آنها در طول مطالعات هیچ عارضه جانبی جدی مشاهده نکردند و در ۳۴ نفر از ۳۶ داوطلب پاسخ ایمنی را اندازه گرفتند. با این وجود Inovio هنوز نتایج دقیقی از این مطالعات منتشر نکرده و چندین دادخواست با سهامداران و شرکای شرکت پذیرفته شده است.

آنها قصد دارند آزمایش های فاز ۲/۳ را تا پایان تابستان آغاز کنند.شرکت کره ای Genexine آزمایش ایمنی واکسن مبتنی بر DNA را در ماه ژوئن آغاز کرد. آنها پیش بینی می کنند که در پاییز به آزمایش های مرحله ۲ بروند.در ماه ژوئن، محققان چینی در آکادمی علوم پزشکی نظامی، سوژو ابوژن بیوشینس و بیوتکنولوژی Walvax

 (Academy of military medical science, Suzhou abogen bioscience and walwax biotechnology)

اعلام کردند که آنها اولین آزمایشات ایمنی را روی یک واکسن مبتنی بر mRNA بنام ARCoV آغاز می کنند. مطالعات اولیه بر روی میمون ها اثرات محافظتی را نشان داده است.شرکت داروسازی فرانسوی سانوفی با همکاری Translate Bio اقدام به تولید واکسن mRNA کرده اند. در ۲۳ ژوئن، آنها اعلام کردند که آن ها در حال برنامه ریزی روی مرحله ۱ در پاییز هستند.

Viral Vector Vaccines

واکسن هایی که از ویروس برای انتقال ژن های کروناویروس به داخل سلول استفاده می کنند.سلول ها پروتئین های ویروسی را تولید می کنند و پاسخ ایمنی را تحریک می کنند، اما ویروس نمی تواند همانند سازی کند.

Viral Vector Vaccines

شرکت چینی CanSino Biologics با همکاری مؤسسه زیست شناسی در آکادمی علوم پزشکی نظامی این کشور، واکسنی را بر اساس آدنوویروس بنام Ad5 تهیه کرد. در ماه مه، آنها نتایج امیدوار کننده از آزمایش ایمنی فاز ۱ را منتشر کردند، و در ماه ژوئیه گزارش دادند که آزمایشات مرحله ۲ آنها نشان داد که واکسن یک پاسخ ایمنی قوی ایجاد کرده است. در اقدامی بی سابقه، ارتش چین این واکسن را در ۲۵ ژوئن به مدت یک سال به عنوان “داروی مورد نیاز ویژه” تأیید کرد.

CanSino نمی گوید واکسیناسیون برای سربازان الزامی است یا اختیاری.در تاریخ ۹ اوت، وزارت بهداشت عربستان سعودی اعلام کرد که CanSino Biologics فاز ۳ را در عربستان سعودی انجام خواهد داد. این شرکت برای آزمایش های بیشتر در حال مذاکره با سایر کشورها است.واکسن در حال توسعه توسط شرکت انگلیسی-سوئدی AstraZeneca و دانشگاه آکسفورد بر اساس یک آدنوویروس شامپانزه به نام ChAdOx1 ساخته شده است.

یک مطالعه در مورد میمون ها نشان داد که واکسن از آنها در برابر ویروس محافظت می کند. در ماه مه، ایالات متحده برای حمایت از این پروژه ۱.۲ میلیارد دلار اهدا کرد. آزمایشات فاز ۱/۲ آنها نشان داد که واکسن بی خطر است و هیچ عارضه جانبی جدی نداشته است.

این واکسن آنتی بادی ها و سایر سیستم های دفاعی  در برابر ویروس کرونا COVID-19 را بالا برد. آزمایشات روی این واکسن اکنون در فاز ۲/۳ در انگلیس و هند و همچنین آزمایش های فاز ۳ در برزیل، آفریقای جنوبی و ایالات متحده در حال انجام است.در ماه اوت، اتحادیه اروپا به ایجاد توافق نامه با AstraZeneca رسید تا در صورت نتایج مثبت مراحل تولید واکسن، ۴۰ میلیون دوز را تحویل دهد.

AstraZeneca اعلام کرده است که بسته به نتیجه بررسی ها، ممکن است بتوانند ارسال واکسن های اضطراری را از اوایل ماه اکتبر شروع کنند. این شرکت گفته است که کل ظرفیت تولید آنها برای واکسن در صورت تصویب، دو میلیارد دوز است.

انستیتو سرم هند قبلاً میلیون ها دوز تولید کرده است که در آزمایشات مورد استفاده قرار می گیرند.یک دهه پیش، محققان مرکز پزشکی Beth Israel Deaconess در بوستون روشی برای ساخت واکسن از ویروسی به نام Adenovirus 26 یا Ad26 تهیه کردند.

Johnson & Johnson با Ad26 واکسن هایی را برای ابتلا به ابولا و سایر بیماری ها ایجاد کردند و هم اکنون یک واکسن برای  کرونا ویروس ایجاد کرده اند. آنها در ماه مارس ۴۵۶ میلیون دلار از دولت ایالات متحده برای حمایت از حرکت خود به سمت تولید دریافت کردند. واکسن در آزمایشات روی میمون ها ایمنی ایجاد کرده است.

جانسون و جانسون آزمایشات فاز ۱/۲ را در ماه ژوئیه راه اندازی کردند و در حال برنامه ریزی برای آزمایشات فاز ۳ در ماه سپتامبراست. در ماه آگوست، دولت فدرال موافقت کرد در صورت تأیید واکسن، ۱ میلیارد دلار برای ۱۰۰ میلیون دوز بپردازد. این شرکت در سال ۲۰۲۱ هدف تولید حداقل یک میلیارد دوز از واکسن کرونا ویروس را دارد.مؤسسه تحقیقاتی گامالیه، بخشی از وزارت بهداشت روسی ، یک آزمایش فاز ۱ را در ماه ژوئن روی واکسنی را انجام داد که آن را Gam-Covid-Vac Lyo نامیدند.

این واکسن ترکیبی از دو آدنوویروس، Ad5 و Ad26 است که هر دو با یک ژن Coronavirus مهندسی شده اند. در ماه ژوئیه، رئیس مجلس نمایندگان مجلس روسیه اعلام کرد این کشور ممکن است تولید واکسن را تا پایان سال آغاز کند.

در ۱۱ آگوست، رئیس جمهور ولادیمیر پوتین اعلام کرد که یک تنظیم کننده مراقبت های بهداشتی روسیه (Russian Health Careregulator) واکسن را به Sputnik V تغییر نام داده است ، قبل از این که حتی مراحل فاز ۳ آغاز شود. کارشناسان واکسن این اقدام را خطرناک اعلام کردند. با این وجود، تاس گزارش داد، که ویتنام به زودی توافق کرده است که  ۵۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز خریداری کند.

شرکت بیوتکنولوژی ایتالیایی ReiThera واکسن Covid-19 با نام GRAd-COV2 را ایجاد کرده است که مبتنی بر آدنوویروس است که گوریل را آلوده می کند. آنها با همکاری مؤسسه ملی بیماریهای عفونی Lazzaro Spallanzani در رم، فاز ۱ را در پایان ماه ژوئیه آغاز کردند.شرکت سوئیسی Novartis یک واکسن را بر اساس یک ژن درمانی که توسط بیمارستان چشم و گوش ماساچوست ساخته شده، تولید خواهد کرد.

ویروسی به نام ویروس وابسته به آدنو قطعات ژن کروناویروس را به درون سلول ها منتقل می کند. آزمایشات مرحله ۱ از اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز می شود.واکسن Vaxart یک قرص خوراکی حاوی آدنوویروس است که ژن های کورو ویروس را ارائه می دهد. آنها در تابستان امسال برای آزمایشات مرحله ۱ آماده می شوند.

Protein-Based Vaccines

واکسن هایی که از پروتئین ویروس کرونا یا یک قطعه پروتئینی برای تحریک پاسخ ایمنی استفاده می کنند.

Protein-Based Vaccines

در ماه ژوئیه، شرکت چینی Anhui Zhifei Longcom آزمایشات مرحله ۲ را برای واکسنی که ترکیبی از پروتئین های ویروسی و یک ماده کمکی است و سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند، آغاز کرد. این شرکت بخشی از محصولات بیولوژیکی Chongqing Zhifei Biological است و با آکادمی علوم پزشکی چین همکاری کرده است.Novavax مستقر در مریلند با چسباندن پروتئین ها روی ذرات میکروسکوپی، واکسن ها را ایجاد می کند. آنها به این روش تعدادی از بیماری های مختلف را پذیرفته اند. واکسن آنفلوانزا آزمایشات مرحله ۳ را در ماه مارس به پایان رساند.

این شرکت آزمایشات مربوط به واکسن Covid-19 را در ماه مه آغاز کرد و Coalition For Epidemic Preparedness Innovations، ۳۸۴ میلیون دلار در این واکسن سرمایه گذاری کرده است. در ماه ژوئیه، دولت آمریکا ۱.۶ میلیارد دلار برای حمایت از آزمایشات بالینی واکسن اهدا کرد.در ۴ آگوست، نوواکس نتایج امیدوار کننده از دو مطالعه اولیه در مورد میمون ها و انسان ها را اعلام کرد.

در ۱۷ اوت، آنها فاز ۲ را در آفریقای جنوبی آغاز کردند. مطالعات رندومی و کنترل شده با دارونما بر روی ۲۹۰۰ نفر، نه تنها ایمنی واکسن بلکه اثربخشی آن را اندازه گیری می کند. انتظار می رود آزمایش های فاز ۳ بزرگتر از ماه اکتبر آغاز شود.در صورت موفقیت این آزمایش ها، نوواکس انتظار دارد ۱۰۰ میلیون دوز برای استفاده در ایالات متحده تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۱ تحویل دهد. در ماه اوت، یک مدیر اجرایی این شرکت گفت که می تواند بیش از یک میلیارد دوز در سال برای تقاضای جهانی ایجاد کند.

شرکت Clover Biopharmaceuticals یک واکسن حاوی پروتئین از کورو ویروس ها ایجاد کرده است. برای تحریک بیشتر سیستم ایمنی بدن، واکسن در با ادجوانت های کمکی ساخته شده توسط داروسازان انگلیسی GSK و شرکت آمریکایی  Dynavax تولید شده است. سرمایه گذاری های CEPI توسعه تولیدی پشتیبانی می کند که می تواند منجر به تولید صدها میلیون دوز در سال شود.

شرکت استرالیایی Vaxine واکسنی تولید کرده است که پروتئین های ویروسی را با یک ترکیب ادجوانت  که باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می شود ایجاد کرد. آنها آزمایشات مرحله ۱ را در ماه ژوئیه با موفقیت به پایان رساندند و انتظار دارند که مطالعات فاز ۲ در ماه سپتامبر آغاز شود.Medicago مستقر در کانادا که بخشی از آن توسط سیگار تولید کننده فیلیپ موریس تأمین می شود، از گونه های تنباکو برای تهیه واکسن استفاده می کند. آنها ژنهای ویروسی را به برگها منتقل می کنند و سلولهای گیاهی پوسته های پروتئینی ایجاد می کنند که شبیه ویروس ها هستند.

در ماه ژوئیه، Medicago آزمایشات فاز ۱ را در مورد واکسن Covid-19 با اساس گیاهی را در ترکیب با ادجوانت های تولید شده توسط شرکت های دارویی GSK و Dynavax آغاز کرد. اگر آزمایشات به خوبی پیش رود، آنها قصد دارند آزمایشات مرحله ۲/۳ را از ماه اکتبر آغاز کنند.

واکسن از دانشگاه کوئینزلند استرالیا پروتئین های ویروسی تغییر یافته را برای ارائه پاسخ ایمنی قوی تر ارائه می دهد. این دانشگاه آزمایشات فاز ۱ را در ماه ژوئیه آغاز کرد، و پروتئین ها را با یک ادجوانت ساخته شده توسط CSL ترکیب کرد. اگر نتایج مثبت باشد، CSL آزمایشات بالینی در اواخر مرحله را پیش می برد و انتظار دارد که ده ها میلیون دوز تولید کند.دومین واکسن مبتنی بر دخانیات در Kentucky BioProcessing، یک شرکت تابعه British American Tobacco، سازنده Lucky Strike و سایر سیگارها در دست تولید است.

مانند Medicago،کنتوکی بیوپروسسینگ برای ساخت پروتئین های ویروسی نوعی تنباکو به نام Nicotiana benthamiana را مهندس می کند. این شرکت قبلاً از این تکنیک برای تهیه دارویی به نام Zmapp برای ابولا استفاده می کرده است. آنها پس از آزمایشات بالینی در بهار، آزمایش ژنتیکی فاز ۱ را برای واکسن کرونا ویروس خود در ماه ژوئیه ثبت کردند.

شرکت سازنده واکسن در تایوان،( Medigen) اقدام به ساخت واکسن از ترکیبی از پروتئین سنبله ( Spike-protein) و یک ماده ادجوانت از Dynavax می کند. آنها مجموعه آزمایشی فاز ۱ را برای ثبت نام در ماه سپتامبر ثبت کرده اند.در تاریخ ۱۸ ژوئیه، کمیسیون علمی و فناوری ایالتی کره شمالی (North Korea’s State Commission of Science and Technology) در وب سایت خود اعلام کرد که آزمایشات بالینی بر روی واکسن را بر اساس بخشی از پروتئین سنبله Covid-19 آغاز کرده اند.

تعیین اینکه چقدر از این ادعا در حکومت دیکتاتوری کره شمالی صحت دارد، دشوار است. این کمیسیون ادعا کرده است که واکسن را روی حیوانات آزمایش کرده است، اما هیچ اطلاعاتی در دست نیست. علاوه بر این، اظهار داشته شده است که آزمایش های اثربخشی باید در کشور دیگری انجام شود “زیرا هیچ موردی از Covid-19 در DPR کره وجود ندارد.” این ادعایی است که متخصصان خارج از آن بسیار شک دارند.پس از اپیدمی SARS در ۲۰۰۲ ، محققان دانشکده پزشکی Baylor شروع به تولید واکسن کردند که می تواند از شیوع جدید جلوگیری کند. با وجود قول نتایج اولیه ، پشتیبانی از تحقیقات ناپدید شد.

از آنجا که کرونا ویروس هایی که باعث SARS و Covid-19 می شوند بسیار مشابه هستند، محققان این پروژه را با همکاری بیمارستان کودکان تگزاس احیا کردند. محققان دریافتند که واکسن Covid-19 آنتی بادی را در موش تولید می کند.

در ماه آگوست، شرکت هندی Biological E این مجوز را صادر کرد و گفت که آنها به طور بالقوه می توانند صدها میلیون دوز در سال ایجاد کنند.واکسن در حال توسعه توسط دانشگاه پیتسبورگ، به نام PittCoVacc، یک پچ پوستی است که دارای ۴۰۰ سوزن کوچک از قنداست. سوزن ها وقتی روی پوست قرار می گیرند پروتئین های ویروس را در بدن حل می کنند.علاوه بر واکسن mRNA خود، سانوفی در حال تولید واکسن بر اساس پروتئین های ویروسی است.

آنها پروتئین هایی را با ویروس های مهندسی شده تولید می کنند که در سلول های حشرات رشد می کنند. GSK این پروتئین ها را با ترکیبات حاوی سیستم ایمنی بدن تکمیل می کند. این شرکت ها انتظار دارند در ماه سپتامبر وارد آزمایشات بالینی شوند.در ماه ژوئیه آنها سال گذشته به دو قرارداد مهم برای تهیه واکسن رسیدند. آنها با دولت انگلیس به توافق رسیدند تا در صورت موفقیت واکسن در آزمایشات، ۶۰ میلیون دوز تهیه کند. در همین حا ، ایالات متحده برای ۱۰۰ میلیون دوز، ۲.۱ میلیارد دلار به شرکت ها اعطا می کند. سانوفی گفته است که به طور بالقوه می تواند حداقل ۶۰۰ میلیون دوز در سال تولید کند.

Whole-Virus Vaccines

واکسن هایی که از یک نسخه تضعیف شده یا غیرفعال شده از کورو ویروس استفاده می کنند تا پاسخ ایمنی را تحریک کنند.

Whole-Virus Vaccines

موسسه محصولات بیولوژیکی ووهان واکسن ویروس غیرفعال ساخت، که شرکت دولتی چینی سینوفارم در آزمایشات بالینی قرار داد. آزمایش فاز ۱/۲ نشان داد که واکسن آنتی بادی را در داوطلبان تولید می کند که برخی از آنها تب و عوارض جانبی دیگری را تجربه کرده اند. در ماه ژوئیه، آنها آزمایش های مرحله ۳ را در امارات متحده عربی آغاز کردند. در همان ماه ، رئیس سینوفارم به رسانه های دولتی چین گفت که این واکسن می تواند تا پایان سال برای استفاده عمومی آماده شود.

Sinopharm همچنین دومین واکسن ویروس غیرفعال را آزمایش می کند، این واکسن توسط موسسه محصولات بیولوژیکی پکن ساخته شده است. در آزمایشات فاز ۳ در امارات متحده عربی، ۵۰۰۰ نفر نسخه مؤسسه ووهان را دریافت می کنند، در حالی که ۵۰۰۰ نفر دیگر نیز موسسه پکن را دریافت می کنند.شرکت خصوصی چینی Sinovac Biotech در حال آزمایش واکسن غیر فعال به نام CoronaVac است. در ماه ژوئن، این شرکت اعلام کرد که آزمایش های مرحله ۱/۲ روی ۷۴۳ داوطلب هیچ عارضه جانبی جدی را نشان نداد و پاسخ ایمنی ایجاد کرد.

Sinovac سپس محاکمه فاز ۳ را در ماه ژوئیه در برزیل و دیگری در اندونزی ماه بعد آغاز کرد. این شرکت همچنین در حال ساخت تسهیلات برای تولید حداکثر ۱۰۰ میلیون دوز در سال است.محققان موسسه زیست شناسی پزشکی در آکادمی علوم پزشکی چین، که واکسن برای فلج اطفال و هپاتیت A راثبت  اختراع کرده اند، آزمایش فاز ۲ یک واکسن ویروس غیرفعال را در ماه ژوئن آغاز کردند.با همکاری شورای تحقیقات پزشکی هند و انستیتوی ملی ویروس شناس ، شرکت هندی Bharat Biotech یک واکسن به نام Covaxin را بر اساس شکل غیرفعال شده از تاج ویروس طراحی کرد.

هنگامی که شرکت آزمایشات فاز ۱/۲ را در ماه ژوئیه راه اندازی کرد، گزارشهایی منتشر شد مبنی بر اینکه واکسن تا ۱۵ اوت آماده خواهد بود. C.E.O. بهارات به خبرنگاران گفت، این واکسن زودتر از اوایل سال ۲۰۲۱ در دسترس خواهد بود.شرکت آمریکایی Merck در ماه ژوئن با شرکت اتریشی Themis Bioscience مشغول کار روی واکسنی است که در ابتدا در انستیتو پاستور تهیه شده است. این واکسن از ویروس سرخک ضعیف برای انتقال مواد ژنتیکی به سلولهای بیمار استفاده می کند.

محققان آزمایشات مرحله اول را در ماه آگوست آغاز کردند.در ماه می، مرک اعلام کرد که واکسن را از ویروس های استوماتیب واژیکولار ایجاد خواهد کر ، همان رویکردی که با موفقیت برای تولید اولین واکسن تأیید شده برای ابولا انجام داد. این شرکت با IAVI همکاری می کند و ۳۸ میلیون دلار حمایت دولت ایالات متحده دریافت کرده است. بر خلاف اکثر واکسن های دیگر، این واکسن را می توان به صورت خوراکی مصرف کرد.

Repurposed Vaccines

واکسن هایی که قبلاً برای بیماری های دیگری که ممکن است از Covid-19 محافظت کنند نیز استفاده می شوند.واکسن Bacillus Calmette Guerin در اوایل دهه ۱۹۰۰ به عنوان محافظت در برابر سل ایجاد شد. پژوهشکده تحقیقات کودکان Murdoch در استرالیا در حال انجام مطالعات در فاز ۳ است، و چندین آزمایش دیگر در حال انجام است تا نتیجه بگیرند که آیا واکسن تا حدی در برابر تاج مقاومت می کند یا خیر.

منابع :

https://www.nytimes.com/interactive/2020/science/coronavirus-vaccine-tracker.html

https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/global-research-on-novel-coronavirus-2019-ncov/accelerating-a-safe-and-effective-covid-19-vaccine

https://www.medicaleconomics.com/view/coronavirus-fauci-says-vaccine-possible-end-2020

https://www.theguardian.com/world/2020/apr/06/when-will-coronavirus-vaccine-be-ready

ارسال پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *